Η ποδοσφαιρική ομάδα αγοριών North Shore Country Day κερδίζει τον πρώτο τίτλο του συνεδρίου

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΡΕΙΩΝ ΑΚΤΩΝ ΧΩΡΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Αθλητικά αποτελέσματα North Shore Country School Day School

Πληροφορίες από: Προπονητής Athletic Director Patrick McHugh, pmchugh@nscds.org; Προπονητής Varsity Cross Country Frank Dachille, fdachille@nscds.org; Ο προπονητής γκολφ Varsity Joe Bosco, joeboscogolf@gmail.com; Η προπονήτρια χόκεϊ επί χόρτου για κορίτσια, Alyssa Dudzik, adudzik@nscds.org; Η προπονήτρια τένις κοριτσιών Nazlie Ghazal, nghazal@nscds.org; Προπονητής ποδοσφαίρου αγοριών Kyle Jones, kjones@nscds.org; Προπονητής γκολφ Joe Bosco, joeboscogolf@nscds.org; Η προπονήτρια βόλεϊ κορασίδων Kelly Deitz, kdietz@nscds.org

VARSITY CROSS COUNTRY

Latin Prep Classic, 9 Οκτωβρίου

Το Varsity για αγόρια ήταν 6ο ως ομάδα σε 19 σχολεία και το Varsity για κορίτσια ήταν 7ο σε 13 σχολεία

Northside Southside Classic, 12 Οκτωβρίου

Τα κορίτσια ήταν στην 9η θέση και τα αγόρια στην 18η θέση σε 24 σχολεία

VARSITY ΓΚΟΛΦ

Περιφερειακό Πρωτάθλημα

Ο Drew Miles ήταν ο Regional Medalist για τους Raiders με σκορ 74. Η North Shore κέρδισε ολόκληρο το πρωτάθλημα με σκορ 309, 12 βολές μπροστά από το Byron High School.

Σε 1Α περιφερειακά γύρω από την Πολιτεία, η North Shore είχε τη χαμηλότερη βαθμολογία ομάδας από όλες τις ομάδες σε όλες τις περιφερειακές.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΒΑΡΣΙΤΙ ΑΓΟΡΩΝ:

North Shore vs. Northridge Prep, 6 Οκτωβρίου, (T) 2-2 (μετά το OT)

Σκόρερ: Ben Potter ’16 και Gordie Rohrbach ’15

Η North Shore μπήκε στο παιχνίδι της Δευτέρας ενάντια στην τοπική αντίπαλο Northridge Prep γνωρίζοντας ότι μια νίκη θα έπαιρνε τουλάχιστον ένα μερίδιο από το πρώτο της πρωτάθλημα ISL Conference. Έγινε προφανές στις ανταλλαγές έναρξης είχαν σκοπό να χαλάσουν το πάρτι. Ο Northridge άσκησε μεγάλη πίεση στους παίκτες της North Shore όταν είχαν την μπάλα κάνοντας δύσκολο το ρευστό στυλ ποδοσφαίρου του North Shore. Ο άμεσος τρόπος παιχνιδιού του Northridge αποδείχθηκε δύσκολο να αμυνθεί και προηγήθηκε με μια υπέροχη κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή από σέντρα από τα δεξιά.

Ο στόχος ήταν μια κλήση αφύπνισης για τους Raiders που ανταπάντησαν μέσω μιας εξαιρετικής ικανότητας και ενός curling τελείωμα από τον Ben Potter ’16 στην κορυφή του κουτιού.

Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο, αλλά ήταν και πάλι ο Northridge που βγήκε πιο δυνατός στο δεύτερο ημίχρονο. Άλλη μία σέντρα από τα δεξιά δημιούργησε το δεύτερο γκολ της Νόρτριτζ του αγώνα κάνοντας το 2-1.

Το North Shore αντεπιτέθηκε και πάλι δέκα λεπτά αργότερα μέσω του υπέροχου συνδυαστικού παιχνιδιού μεταξύ των Ben Potter '16, Andrew Conlon '17 και Gordie Rohrback '15. Ο Rohrback βρέθηκε ένας εναντίον ενός με τον τερματοφύλακα που έπεσε στα πόδια του, αλλά ο Rohrback ήταν αρκετά ψύχραιμος για να σηκώσει τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Ο North Shore δημιούργησε την καλύτερη ευκαιρία στην παράταση, ωστόσο το σουτ του Braden Adamson-Tate το ’18 αποκρούστηκε καλά από τον τερματοφύλακα του Northridge.

Οι παίκτες της North Shore ήταν απογοητευμένοι στο τέλος του παιχνιδιού που δεν πήραν μερίδιο από τον τίτλο του συνεδρίου εντός έδρας, ωστόσο γνώριζαν ότι ο αγώνας της Τετάρτης εναντίον της δεύτερης θέσης U-High ήταν πλέον ένα παιχνίδι που κερδίζει τα πάντα.

North Shore vs. University High, 8 Οκτωβρίου, (T) 1-1 (μετά το 0)

Σκόρερ: Braden Adamson-Tate ’18

Μπαίνοντας στον τελευταίο αγώνα του Independent School League Conference, το North Shore ήταν στην πρώτη θέση με το U-High στη δεύτερη, μόλις ένα βαθμό πίσω. Η North Shore χρειαζόταν μια ισοπαλία ή μια νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο και η U-High χρειαζόταν μια νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο. Ήταν ένα παιχνίδι που κερδίζει τα πάντα. Το North Shore είχε τις πρόσθετες προκλήσεις μιας σκληρής επιφάνειας παιχνιδιού και ενός φωνητικού κοινού U-High για να αντιμετωπίσει.

Απέναντι σε μια σκληρή άμυνα U-High που είχε δεχτεί μόνο ένα γκολ σε έξι προηγούμενα συνέδρια, η North Shore δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η άμυνα του North Shore αποδεικνύονταν ισχυρή επίσης αντέχοντας την πίεση από το U-High. Σε ένα παιχνίδι λίγων ευκαιριών και δυνατής άμυνας και από τις δύο ομάδες, το παιχνίδι έληξε 0-0 και έπρεπε να μπει στην παράταση. Ήταν στην παράταση (δύο ημίχρονα πεντάλεπτα) που το παιχνίδι πήρε ζωή.

Το U-High κέρδισε ένα κόρνερ με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν για την πρώτη παράταση. Η μπάλα σέρβιρε ψηλά στο πίσω δοκάρι και συναντήθηκε από το κεφάλι ενός μέσου του U-High, ο οποίος έστειλε την μπάλα πίσω στο τέρμα χτυπώντας στο δοκάρι πριν περάσει τη γραμμή. Οι παίκτες του U-High και το κοινό ήταν εκστασιασμένοι γνωρίζοντας ότι έπρεπε απλώς να αντέξουν για το δεύτερο πεντάλεπτο για να κατακτήσουν τον τίτλο του πρωταθλήματος.

Η North Shore χρειαζόταν ένα θαύμα για να πετύχει ένα γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά απέναντι σε μια ομάδα που είχε δεχτεί μόνο ένα γκολ σεζόν και είχε μετακινήσει ολόκληρη την ομάδα πίσω από την μπάλα για να αποτρέψει τυχόν ευκαιρίες. Με το ρολόι να κλείνει, το North Shore κέρδισε ένα κόρνερ με δύο λεπτά να απομένουν. Κάθε παίκτης της North Shore μάζεψε στο U-High box, συμπεριλαμβανομένου του τερματοφύλακα Alex Karmin ’15. Με αρκετούς παίκτες της North Shore στο κουτί, έγινε δύσκολο για την U-High άμυνα να τους μαρκάρει όλους. Ο Ben Potter ’16 σέρβιρε έναν σταυρό με κέρλινγκ στο κουτί και στο πλήθος των παικτών. Ο Μπρέιντεν Άνταμσον-Τέιτ ’18 σηκώθηκε ψηλά για να βάλει το κεφάλι του στην μπάλα με ένα δυνατό γκολ με κεφαλιά. Η μπάλα αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του U-High αλλά η δύναμη και το γύρισμα της μπάλας τον πήρε πάνω από το κεφάλι και πέρα ​​από αυτόν προς τη γραμμή του τέρματος. Ο τερματοφύλακας άπλωσε μανιωδώς πίσω του για να πιάσει την μπάλα, ωστόσο ο διαιτητής σήκωσε τη σημαία του δείχνοντας ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Η North Shore είχε ισοφαρίσει με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα!

Ο North Shore κατάφερε με κάποιο τρόπο να ανακτήσει την ψυχραιμία του και κράτησε τους Maroons σε απόσταση για το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Η North Shore είχε κερδίσει το πρώτο της πρωτάθλημα συνεδρίων!

North Shore εναντίον Keith School (Rockford), 10 Οκτωβρίου, (W) 4-2

Σκόρερ: Μπεν Πότερ ’16 x 2, Άντριου Κόνλον’ 17 και Γουίλ Λόολερ ’16

Η North Shore αντιμετώπισε έναν σκληρό αντίπαλο την ημέρα έναρξης του Homecoming Weekend. Ο Keith είχε τερματίσει τέταρτος στην πολιτεία πέρυσι και είχε στο μυαλό του την εκδίκηση καθώς ο North Shore τους είχε νικήσει στο Σαββατοκύριακο του Keith's Homecoming πέρυσι.

Ο North Shore έλεγξε το άνοιγμα του αγώνα κυριαρχώντας στην κατοχή και δημιουργώντας τις πιο καθαρές ευκαιρίες. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Keith έλαβε ένα αμφίβολο πέναλτι όταν ένας αμυντικός της North Shore κρίθηκε ότι έκανε φάουλ σε έναν επιθετικό Keith μέσα στο κουτί. Ο Κιθ μετέτρεψε το πέναλτι για να πάρει το προβάδισμα.

Ο North Shore ανταπέδωσε σχεδόν αμέσως μετά από κόρνερ. Ο Ben Potter ’16 σέρβιρε μια υπέροχη σέντρα στο πίσω δοκάρι. Ο Braden Adamson-Tate ’18 ανέβηκε ψηλά στο πίσω δοκάρι πριν κατευθυνθεί στην κάτω γωνία.

Στη συνέχεια, η North Shore έλαβε ένα δικό της πέναλτι μετά την πτώση του AJ Formolo ’16 στη μεγάλη περιοχή. Ο Μπεν Πότερ μετατράπηκε επιδέξια.

Το επόμενο γκολ του North Shore ήρθε μετά από περισσότερη εξαιρετική δουλειά από το Formolo ’16 δεξιά. Έκανε ντρίμπλα μέχρι το τέλος πριν τραβήξει την μπάλα πίσω στον Άνταμσον-Τέιτ, ο οποίος έκανε ένα σουτ για πρώτη φορά που ο τερματοφύλακας απέκρουσε. Ο Andrew Conlon ήταν έτοιμος να ολοκληρώσει το ριμπάουντ.

Ο Adamson-Tate ’18 έδειχνε ζωηρός όλη μέρα και κατέβηκε στην περιοχή με δεκαπέντε λεπτά να απομένουν. Ο Μπεν Πότερ κατάφερε να μετατρέψει το δεύτερο πέναλτι της ημέρας για να κάνει το 4-1.

Ο Κιθ δέχθηκε ένα δεύτερο δικό τους πέναλτι, με δέκα λεπτά να απομένουν, και σκόραρε. Έκανε τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα λίγο πιο ενδιαφέρον καθώς ο Κιθ άρχισε να ασκεί κάποια πίεση. Η North Shore μπόρεσε να αντέξει για τη νίκη με 4-2.

North Shore εναντίον British School of Chicago, 11 Οκτωβρίου, (W) 4-0

Το line up του North Shore άλλαξε για την άφιξη του British School of Chicago την Ημέρα Homecoming λόγω ορισμένων παικτών που έφεραν μικρούς τραυματισμούς. Οι τραυματίες ξεκουράστηκαν δίνοντας στους Leo Garcia ’16 και Maurtis Hondmann ’16, BoHoon Shim ’17 και Brad O’Connor ’18 την ευκαιρία να ξεκινήσουν το παιχνίδι. Αυτοί οι παίκτες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την ευκαιρία.

Έπρεπε να είναι ένα παιχνίδι με στημένα παιχνίδια.

Ο North Shore καταδικάστηκε σε πέναλτι μετά την πτώση του Leo Garcia ’16. Ο Cameron MacPherson ’18 ανέβηκε για να εκτελέσει το πέναλτι και τερμάτισε με δεξιοτεχνία στην επάνω δεξιά γωνία.

Το North Shore σημείωσε το δεύτερο του κόρνερ καθώς ο Andrew Potter ’17 ανακατεύθυνε τη γωνία στο πίσω μέρος του τέρματος και ο Leo Garcia μπόρεσε να βάλει τη μπάλα πάνω από τη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ίδια ιστορία. Ο Will Lawler ’16 σκόραρε στο πίσω δοκάρι από κόρνερ.

Ο North Shore σημείωσε χατ τρικ σε κόρνερ με τον Maurits Hondmann να τερματίζει ψύχραιμος στο πίσω δοκάρι με ένα βολέ για το τέταρτο του αγώνα του North Shore. Η νίκη οδηγεί το North Shore στο 12-3-3 στη σεζόν.

ΧΟΚΕΪ ΧΡΩΜΑΤΟΣ GIRLS:

North Shore vs Elgin, 6 Οκτωβρίου, (W) 6-1

Σκόρερ: Stephanie Chandler ’15, Tala Glass ’16, Camille Scheyer ’16, Rachel Gordon’ 16

North Shore vs. LFA, 8 Οκτωβρίου, (Δ) 3-1

Σκόρερ: Stephanie Chandler ’15 2x, Hannah Fortier ’17

North Shore εναντίον Latin, 10 Οκτωβρίου (T) 2-2

Σκόρερ: Camille Scheyer ’16 και Mackenzie Nolan ’15

Τι συναρπαστικό παιχνίδι για τους Raiders! Η ομάδα έχασε 2-1 με δέκα δευτερόλεπτα να απομένουν για το παιχνίδι όταν πήρε κόρνερ με την λήξη του χρόνου. Ο Μακένζι Νόλαν σκόραρε για την ισοφάριση και το παιχνίδι πήγε στο ΟΤ όπου κανείς δεν σκόραρε. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαν στο 1 v 1 - οι Rachel Gordon, Camille Scheyer και Mackenzie Nolan πήραν το σπίτι για τους Raiders. Αφού οι Rachel και Mackenzie πέτυχαν τα γκολ τους, ο Latin σημείωσε 2 με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει.

ΤΕΝΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ:

North Shore εναντίον University High School, 8 Οκτωβρίου, (L) 1-4.

Η νίκη των Raiders ήρθε από την Annika Weinberg ’17 στο #1 single που νίκησε τη Florence Almeda με 6-4, 6-2.

Η ομάδα του North Shore's Tennis αγωνίστηκε στο τουρνουά ISL την Πέμπτη 9 Οκτωβρίου όπου κατακτήσαμε την 3η θέση.

ΒΟΛΕΪ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ:

North Shore vs. U High, 7 Οκτωβρίου, (L) 14-25 και 17-25

Ο Uhigh βγήκε δυνατός και πήρε γρήγορα προβάδισμα στο πρώτο σετ. Ανάγκασαν την άμυνα του Raider να σκαρφαλώσει και πήραν το πρώτο παιχνίδι, 14-25. Ο North Shore προσαρμόστηκε και επέστρεψε στη μάχη στο δεύτερο παιχνίδι. Μετά από έναν δυνατό αγώνα και από τις δύο ομάδες, οι Raiders δεν κατάφεραν να επικρατήσουν και έριξαν το ματς σε δύο παιχνίδια, 14-25 και 17-25.

North Shore vs. Roycemore, 11 Οκτωβρίου, (W) 25-17 και 25-15

Το North Shore Volleyball βγήκε ενθουσιασμένο για τον αγώνα Homecoming του Σαββάτου! Το πρωί του Σαββάτου η ομαδική τους δουλειά απέδωσε και τα κορίτσια σάρωσαν τον Ρόιςμορ σε δύο παιχνίδια, 25-17 και 25-15. Ο Sam Stoll ’18 #20 οδήγησε την ομάδα με 6 kills, ενώ ο Pelle Melio ’16 #10 συνεισέφερε 5 kills. Η Captain Katie Winslow ’16 #9 συνέβαλε με 10 ασίστ και οδήγησε την ομάδα με 5 άσσους για να ολοκληρώσει τη νίκη για το Σαββατοκύριακο της επιστροφής της!