Το Μεξικό επικράτησε της Τζαμάικα με 3-1 και κέρδισε τον τελικό του Gold Cup

Οι παίκτες του Μεξικού γιορτάζουν μετά τη νίκη στον αγώνα ποδοσφαίρου για το πρωτάθλημα CONCACAF Gold Cup εναντίον της Τζαμάικα, την Κυριακή 26 Ιουλίου 2015, στη Φιλαδέλφεια. (AP Photo/Ματ Ρουρκ)

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ (AP) — Ο Andres Guardado σημείωσε το τέταρτο γκολ του στους γύρους νοκ άουτ, χωρίς να χρειαζόταν πέναλτι αυτή τη φορά, και το Μεξικό κέρδισε τον έβδομο τίτλο του Gold Cup CONCACAF την Κυριακή με νίκη 3-1 επί της πρωτοεμφανιζόμενης Τζαμάικα.

Ο Jesus Corona και ο Oribe Peralta πρόσθεσαν γκολ καθώς ο El Tri σκόραρε δύο φορές στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου για να διασφαλίσει ότι αυτός ο αγώνας δεν θα κατέληγε σε καμία κλήση στα τελευταία λεπτά. Ήταν μια πειστική εμφάνιση για τον προπονητή Μιγκέλ Ερέρα και την ομάδα του μετά από κάποιο ασταθές παιχνίδι και αμφιλεγόμενες στιγμές στα δύο προηγούμενα παιχνίδια.

Η Τζαμάικα είχε κάνει μια συναρπαστική πορεία στον τελικό, εντυπωσιάζοντας τις ΗΠΑ στα ημιτελικά και έγιναν η πρώτη χώρα της Καραϊβικής που έφτασε στον αγώνα του πρωταθλήματος του Gold Cup. Και οι Reggae Boyz έμοιαζαν σαν να ανήκουν στα πρώτα λεπτά, διατηρώντας την πίεση στο Μεξικό με πολλές υποσχόμενες ευκαιρίες για γκολ, αλλά ποτέ δεν έβαλαν ένα σουτ στο τέρμα.

Η Τζαμάικα δεν είχε μείνει πίσω από τις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου της έναρξης του Gold Cup πριν μια κίτρινη κάρτα βοήθησε στο πρώτο γκολ του Μεξικού. Ο Ντάρεν Μάτοξ σκόραρε στο 80ο λεπτό για να τραβήξει τον Reggae Boyz σε 3-1.

Το El Tri θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ, τον πρωταθλητή του Gold Cup του 2013, στις 9 Οκτωβρίου για τη θέση της CONCACAF στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών 2017 στη Ρωσία.

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο το Μεξικό είχε καταφέρει να σκοράρει στους γύρους νοκ άουτ πριν από την Κυριακή ήταν τα πέναλτι, και τα τρία από τον Γκουαρδάδο. Και δύο από αυτά ήρθαν σε καθυστερημένες, αμφίβολες κλήσεις.

Εναντίον της Κόστα Ρίκα στα προημιτελικά, ένα παιχνίδι χωρίς σκορ ήταν λίγα λεπτά από το πέναλτι όταν ο Γκουαρδάδο μετέτρεψε το πέναλτι του στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Το Μεξικό ήταν η καλύτερη ομάδα εκείνη την ημέρα, αλλά αυτό δεν συνέβη στους ημιτελικούς. Με 10 παίκτες, ο Παναμάς βρισκόταν στα πρόθυρα της νίκης όταν μια αμφισβητούμενη μπάλα με το χέρι δημιούργησε πέναλτι στον Γκουαρδάδο στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου και σκόραρε σε άλλο ένα για τον νικητή στην παράταση.

Το Μεξικό είχε περάσει 272 λεπτά από τότε που ένας από τους παίκτες του σκόραρε σε οτιδήποτε άλλο εκτός από πέναλτι, όταν ο Γκουαρδάδο έβαλε μπροστά τον Ελ Τρι για καλή Κυριακή. Ο Jonathan dos Santos βρήκε τον Paul Aguilar άουτ σε ένα φάουλ και ο Aguilar έστειλε τη σέντρα στον Guardado, του οποίου το βολέ με το αριστερό πόδι έκανε το 1-0 στο 31ο λεπτό. Ήταν το έκτο του γκολ στο τουρνουά, ένα πίσω από τον Clint Dempsey από τις Η.Π.Α.

Ο Guardado, που ψηφίστηκε κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης, ήταν επίσης ο τελευταίος παίκτης του Μεξικού που σκόραρε σε οτιδήποτε άλλο εκτός από πέναλτι με το γκολ του στο 88ο λεπτό εναντίον του Τρινιντάντ και Τομπάγκο στον τελικό αγώνα της φάσης των ομίλων.

Οποιαδήποτε πιθανότητα επιστροφής στη Τζαμάικα εξαφανίστηκε γρήγορα μετά το ημίχρονο. Λίγο περισσότερο από ένα λεπτό μετά, ο Jesus Corona, ο οποίος δεν είχε καταφέρει να κάνει δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, έκλεψε τη μπάλα από τον Michael Hector και έσπρωξε μπροστά. Ο 22χρονος φόργουορντ γλίστρησε με το αριστερό σουτ από την άκρη της περιοχής κάτω από τα πόδια του Γουές Μόργκαν για το προβάδισμα 2-0 στο 47ο λεπτό. Η Κορόνα επιλέχθηκε κορυφαίος νεαρός παίκτης του τουρνουά.

Ένα ακόμα λάθος του Έκτορ στο 61' έφερε το Μεξικό στο 3-0. Σφύριξε την απόπειρα απομάκρυνσης και η μπάλα έφυγε στον Περάλτα για εύκολο γκολ.

Λίγο αργότερα, ο Γκουαρδάδο δέχθηκε ένα βροντερό χειροκρότημα από το φιλομεξικανικό πλήθος των 68.930 στο Lincoln Financial Field, το σπίτι των Philadelphia Eagles του NFL.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ: Ο Μπραντ Γκούζαν από τις ΗΠΑ κέρδισε το Χρυσό Γάντι ως κορυφαίος τερματοφύλακας.